X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Ako založiť záhradu s oknom
07.09.2019

Ako založiť záhradu s oknomSme zaneprázdnení, zaneprázdnení, svetu vládnu peniaze ... Takéto časy ... Čoraz viac ľudí začína pociťovať potrebu hlbokej vnútornej premeny, nachádzania vášne a silnejšieho puto s prírodou a ľuďmi. Ak toto čítate, pravdepodobne ste jedným z nich! Nevieš, kde začať? Nemáš tušenie? Začnite zo svojho dvora. Nájdite kus pôdy, kde si môžete vytvoriť svoj mikrokozmos. Môže to byť aj balkón alebo terasa. Toto je prvý krok k zmene a veľké prikývnutie k našej planéte, ktorá potrebuje ochranu.

kde začať?Každá permacultúrna záhrada by sa mala starostlivo naplánovať a skonštruovať tak, aby sa zmenila na sebestačný ekosystém. Toto je jedna z jeho najdôležitejších funkcií - je zlučiteľná s prírodou a môže sa o všetko postarať. To nám tiež umožňuje ušetriť veľa času a práce. A úrodu bude tiež veľká spokojnosť!

Výber miestaŽijeme v Poľsku, kde - kvôli chladným zimám a zvyčajne horúcim letám - je dosť ťažké prostredie pre pestovanie. Záhrada musí mať primerané pôdne, vodné a svetelné podmienky a musí byť umiestnená mimo ciest a znečistenia. Je tiež dôležité, aby sa podmienky v nej menili. Niektoré plodiny potrebujú slnečné polohy, niektoré čiastočné odtiene. Vyberme príslušnú časť pozemku. A ak máme k dispozícii balkón alebo terasu, pozrime sa na výber rastlín z hľadiska tých častí sveta, ktoré sú pre nich priaznivé.

Väčšina rastlín sa samozrejme cíti najlepšie na slnečných pozíciách. pH meter pôda. Slnko zrýchľuje zeleninu a ovocie a ich chuť je sladšia. Pokiaľ ide o vlhkosť, je najlepšie nájsť na pozemku najnižší bod. Miesto v depresii spôsobí, že do nej bude prúdiť voda. Nemôže to však byť príliš veľa. Na ťažkých pôdach - hline sa voda zhromažďuje na povrchu a je absorbovaná veľmi pomaly, ale vďaka ílovým prvkom zostáva dlhšie vlhká. Rastliny v permacultúrnej záhrade by mali byť chránené pred vetrom, ktorý, najmä počas chladnejších jarných a jesenných dní, môže spôsobiť katastrofu. V Poľsku fúka najnebezpečnejší a najsilnejší vietor zo severu a západu. Skontrolujte, či je táto strana záhrady správne chránená. Mali by sme tiež preskúmať pôdu. Vzorku pôdy môžete poslať do laboratória alebo to urobiť sami pomocou

Môžete si tiež skontrolovať správu o životnom prostredí vypracovanú miestnymi mestskými úradmi, ktorá by mala obsahovať základné informácie o pôde, vode a rastlinných spoločenstvách, ako aj o faune.

výber rastlínSprávny výber rastlín je vo fáze plánovania záhrady veľmi dôležitý. Existuje veľa rastlín, ktoré sú expanzívne. Niektoré môžu ovplyvniť iné druhy. Niektoré rastliny majú vlasový koreňový systém - odvodzujú prísady z hlbších vrstiev pôdy - zatiaľ čo iné korene sú plytké a zväčšujú sa. Rastliny by sa mali vyberať tak, aby sa navzájom nebránili vývoju a aby sa samy o seba nezbavovali živín. Najskôr sa v produktívnej záhrade vzdáme klasických kvetinových záhonov s jedným druhom rastlín, pretože by to spôsobilo sterilizáciu pôdy. Okrem toho v tomto usporiadaní sa rastliny navzájom nechránia.

kaleráb, reďkev, kôpor a zeler. šalát, zelené fazule, zeler, cesnak a hrach. Budú fungovať aj nasledujúce zľavy: tekvica, uhorky, fazuľa, kukurica, bôb obyčajný, mrkva a tekvica je dobrý nápad pestovať cibuľové rastliny, ktoré svojím zápachom odpudzujú slimáky. Cítia sa spolu dobre: zemiaky, kapusta, Myšlienkou záhrady s permakultúrou je vytvoriť tzv. rastlinné cechy, ktoré sú skupinami rastlín, ktoré sa navzájom podporujú a chránia. Bolo dokázané, že kde rastú,

lupina a vika (pôdne dusíkaté rastliny). Laici môžu vždy konzultovať s odborníkmi. Internet a knihy o záhradníctve sú tiež súčasťou vedomostí o výbere druhov. Nezabudnite pestovať zemiaky a paradajky, pretože potom máme paradajkovú chorobu z tehál. rastliny ako kostival (ukladá minerály v listoch, ideálne ako mulč), ďatelina (zachováva vlhkosť v pôde, potláča rast trávy a priťahuje včely),

Príprava priestoru pre rastlinytmavá fólia (napr. hranol), pod ktorým sa budú hniť aj plodiny. Ak nastane problém s úrodnosťou pôdy, môžete do nej pridať popol, ktorý je prírodným hnojivom a zvyšuje pH. Väčšina pôd v Poľsku je silne okyslená, čo neprispieva k kultivácii. Docela časté stretnutie vytváranie chudobnej pôdy je zlé Jedným z hlavných princípov pri vytváraní záhrady s oknami je, že nezasahuje do štruktúry pôdy (v tradičných záhradách je vykopaná vrchná vrstva pôdy). Stačí tu, že na jeseň zakryjeme vrchnú vrstvu kartónom, takže rastliny pod ňou hnijú. To vytvára skvelú základňu pre jarné rastliny. Môžete použiť vyvýšené postele . Po niekoľkých rokoch bude pôda na nich oveľa bohatšia ako na plochých lôžkach. Permakultúrne plodiny ponúkajú mnoho spôsobov formovania pôdy na pestovanie rastlín. Tu je niekoľko z nich:

hnoj. Nezabudnite zakryť povrch vlasu slamou, ktorá zabráni jeho vysychaniu a prerasteniu nežiaducimi rastlinami. Pestovanie na vrstvených hromadách - usporiadanie hromady pozostáva z hromadenia po sebe nasledujúcich vrstiev: kartón, hrubšie konáre, malé konáre ( najlepšie kompostované), slama alebo sušená tráva (môžu sa pridať žihľavy). Potom položte vrstvu slamy, potom kompostovanú pôdu, slamu znova a tak striedavo. Počet vrstiev a výška vlasu závisí od nás. Vrstvy sa môžu dodatočne naliať tekutým hnojom alebo premiestniť

vrstvená hromada

drevená prepravka vyplnené vrstvami, ako je to v prípade kultivácie na haldy, s tým rozdielom, že s dnom škatule nemusíme ukladať kartóny. Rovnakú prepravku môžeme umiestniť do našej záhrady priamo na pôdu, ale potom sa musíme zbaviť dna. Slamovú vrstvu je možné nahradiť suchou trávou. Pestovanie so zvýšenou zľavou - tento typ záhrady s oknom je možné nastaviť dokonca aj na balkóne alebo terase (môže to byť spoločný dvor so susedmi). , To je dosť

rabate
  • Riadkové pestovanie - zahŕňa umiestňovanie sadeníc do radov obložených kartónom a slamou na oboch stranách (najčastejšie sa používa na pestovanie zemiakov). Ako rastie zelená časť, rastliny sú pokryté podstielkou.
  • Kultivácia kocky - Pre tento druh plodiny budú najlepšie fungovať slabo drobivé kocky slamy, ochutené najmenej rok. V slamených kockách robíme malé depresie, zapĺňame ich pôdou a potom rastliny vysadíme. Najlepšie je použiť pôdu s kompostom av prípade potreby pridať zelené hnojivo. Tento typ pestovania vyžaduje ďalšie zavlažovanie členkov (na to môžete použiť dažďovú vodu).


slamené kocky
  • Pestovanie vo valci - odrežeme spodok hlavne a urobíme do neho otvory (po stranách), potom vykopeme približne 30 cm do zeme, vložíme rúrku do stredu a postupne ju zakryjeme malými vetvami, záhradnou pôdou, kompostovou zeminou (môžete pridať bentonit, t. j. prírodné živočíšne hnojivo). Vrstvy sa nalejú tekutým hnojom. Vrchný kompost so slamou. Rastliny sa vysádzajú zhora a zo strán hlavne.
  • Bylinkové špirály - podobné rastu v sudoch, typ mohyly špirálovito usporiadanej s centrálne umiestnenou zavlažovacou trubicou. Najnižšie sú rastliny milujúce vlhkosť a najvyššie sú rastliny milujúce sucho. Zo severného tieňa, z južných rastlín preferujúcich slnečné polohy.


korekcia bylinkovej špirály

Prírodné hnojenieAk je pôda dobre pripravená, nebude potrebné ďalšie hnojenie. Existuje však niekoľko rastlín, ktoré potrebujú ďalšiu "injekciu" na produkciu väčšieho množstva plodín. V tomto prípade môžete použiť bylinné hnojivá z papilárnych rastlín, fécie, raže alebo obyčajného hnojiva z fermentovanej púpavy alebo žihľavy. Kvapalný hnoj je tiež dobrým hnojivom, ale používame ho pred výsadbou. Jedným z prírodných hnojív dostupných na trhu je biohumus získavaný dážďovkami, ktoré spracúvajú organické zvyšky.

Prírodná ochrana rastlínPojem škodca v záhrade neexistuje. sivé mydlo. Najlepšie je chrániť rastliny rastlinami, t.j. správne zloženie kvetinových záhonov. Esenciálne oleje niektorých bylín (šalvia, mäta, láska) odradia aj tých najnežiadanejších hostí. Ak to nebude fungovať, môžeme pripraviť prírodné prípravky z bazy čierneho, harmančeka, žihľavy, cesnaku, cigaretového popola, púpavy, žihľavy alebo cibule. vápno, popola a dokonca aj Všetky zvieratá a hmyz môžu byť užitočné. Pozvite čo najviac! Na blízko stromov visia vtáčie hniezda, kladú hromady kameňov a paličiek, aby prilákali chrobáky a jašterice. Potravinový reťazec nášho ekosystému bude pracovať pre nás. A ak to nestačí, stojí za to preskúmať znalosti o prírodných hnojivách a ich vlastnej príprave. Na tento účel sa dajú použiť byliny a íly.

Pri práci na záhrade si viete predstaviť, ako sa budeme cítiť, keď bude pripravená, keď sa o všetko postará príroda, a pokojne si sadneme, aby sme si vychutnali výhľad na dobre fungujúcu nezávislú záhradu.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi