Ako si vybrať živý vianočný stromček, ktorý prežije prázdniny?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 EUR a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Ako si vybrať živý vianočný stromček, ktorý prežije prázdniny?
07.09.2019

Ako si vybrať živý vianočný stromček, ktorý prežije prázdniny?Napriek ekológii Vianočné stromčeky v kvetináčoch niekedy vianočné uschnú .... Často sú chorí, poškodení a umierajú. rezané vianočné stromčeky sú stále veľmi populárne. Možno to ovplyvňuje cena, možno pohodlie, pretože rezaný vianočný strom sa ľahšie prepravuje domov ako ten v kvetináči. Okrem toho,

Stromy vyrezané mesiac pred Vianocami sa udržiavajú pri nízkej teplote. V čase kúpy vyzerajú dobre, ale keď sa dostanú do teplej miestnosti, okamžite strácajú svoje ihly. Čo robiť, aby ste nezostali na Vianoce s "plešatou mačkou"?

Skôr ako si vyberiete krásny, elegantný, majestátny a voňavý vianočný strom, musíte skontrolovať, či je v dobrom stave. Laici sa môžu ľahko stať obeťou podvodu. Tu je niekoľko tipov na dendrologiu, ktoré vám pomôžu zaistiť, aby váš vianočný strom prežil Vianoce.

Nikdy nekúpi po tmeMnoho predajcov dúfa, že sa nebudeme môcť dôkladne pozrieť na strom. Väčšina z nás pracuje počas týždňa a na začiatku zimy stmavne. rezané vianočné stromčeky ako aj tie v kvetináčoch. Cez víkendy je otvorených mnoho obchodov a škôliek. Poďme si vybrať také. Po zotmení môžeme posúdiť iba zvyk a hustotu stromu. Iba doma sa ukazuje, že výhonky sú zlomené alebo škaredé alebo že rastlina stráca svoju ihlu v dôsledku veku. Platí to pre obidve

kontrolné koreneStromy predávané v kvetináčoch sú vo všeobecnosti drahšie ako rezané, pretože rozmnožovanie je drahšie. Materský materiál pestovaný v kvetináčoch si vyžaduje špeciálne ošetrenie. To znamená veľa práce a financií na to, aby rastlina správne rástla a zároveň obmedzovala koreňovú guľu. V nádobe s riadne vypestovaným stromom by mala byť pôda jasne zarastená koreňmi a črepník by mal byť dostatočne veľký. Nekupujte strom v malom hrnci, pretože predávajúci určite nehovorí celú pravdu o takomto strome. Rezané stromy nájdete tiež vo veľkých kvetináčoch, ktoré predávajúci chvália ako pestované v nádobách.

rez vysadený v kvetináči

Vianočné stromčeky predávané v kontajneroch sa často vykopávajú priamo zo zeme s odrezanými koreňmi. Takéto rastliny môžu trvať dlhšie doma, ale nemajú šancu privítať jar. Najčastejšie sa vykopávajú zo zeme tesne pred predajom, vkladajú sa priamo do kvetináča a predávajú sa ako pestované v nádobách. Po odrezaní hrubých koreňov stačí odstrániť vrchnú vrstvu pôdy a skontrolovať stav stromu. Správne vypestované rastliny majú koreňovú guľu zaistenú jutou alebo väčšími kusmi drôtu z kovového drôtu. Korene sú v nádobe rovnomerne rozložené. Stromy pestované týmto spôsobom zaručujú, že kupujeme rastliny s vhodným koreňovým systémom. Veľkosť koreňovej gule je tiež dôležitá. Čím väčší je ker alebo strom, tým väčšia je koreňová guľa.

jutový koreňový blok

Stojí za to sa pozrieť pod kvetináč. Trichinózové korene rastlín pestovaných od mladého veku v kvetináči zvyčajne vyčnievajú zo spodnej časti kvetináča. tiež, že musíte strom znovu zasadiť do väčšieho hrnca).

root hair in the pot

Všimnite si prírastkové výhonkyRastlina každý rok uvoľňuje mladé prírastky, čo naznačuje jeho dobrý stav a vitalitu. Strom so suchými vrcholkami môže byť dosť chorý alebo slabý, aby doma neprežil Vianoce. Platí to pre rezané stromy aj kvetináče.

sušiace nohy

Niekedy predajcovia prerezávajú výhonky rastlín v nádobách, aby sa zlepšil ich zvyk. Väčšina ihličnanov trpí týmto ošetrením zle a prerezávanie môže spôsobiť neskoršie plesňové a bakteriálne infekcie. Strely by mali byť zdravé, pekne sfarbené a nemali by sa orezávať.

orezané bočné výhonky jedľa z Kalifornie

Keď sa strom vráti domov, často sa ukáže, že výhonky sú poškodené, rozbité alebo rastlina vyschne zvnútra alebo zdola.

Sušenie rozbitých výhonkov

Niekedy sa mladý rast mení pod vplyvom mrazu a potom vyschne. To nevyhnutne neznamená ochorenie, ale stojí za to venovať pozornosť tomu, či existuje viac takýchto výhonkov.

sfarbené mladé výhonky

V zime je ťažké skontrolovať, či stromy, ktoré si kúpite, nemajú škodcov, ale niekedy môžete príznaky vidieť na prvý pohľad. Jedným z populárnych škodcov nachádzajúcich sa na smrekoch, jedlích a smrekovcoch Douglasov, je gazdinka. Zanecháva viditeľné výrastky, pripomínajúce kužele. Toto sú účinky kŕmenia lariev domáceho červíka vo vnútri výhonkov, ktoré sa deformujú a získajú práve tento tvar.

gazdinka v smreku

Skontrolovať kôruToto je jedna z menej kontrolovaných položiek. Kôra nesmie byť prasknutá a musí mať usadeniny alebo netesnosti živice (vzťahuje sa na vianočné stromčeky v nádobách) . Predajcovia obyčajne pred predajom orezávajú spodné vetvy stromu a orežú ich tak, aby boli tvarovo upravené. To spôsobuje úniky živice, ktoré môžu spôsobiť vznik hniloby.

netesnosti kôry

Pri výbere stromov a kríkov tiež skontrolujte, či sa kôra nelúpa, nepraská alebo nezmení farbu.

Stromy zo supermarketov alebo zo škôlRezané vianočné stromčeky možno kúpiť na mnohých miestach. Čo sa týka vianočných stromčekov v kontajneroch, táto záležitosť je zložitejšia, pretože chceme kúpiť zdravý materiál, ktorý prežije prázdninové obdobie bez toho, aby sa ohrozil stav stromu. Existuje veľa kríkov a ihličnanov dovážaných z rôznych miest mimo našej krajiny, čo môže znamenať, že rastlina nie je prispôsobená našim klimatickým podmienkam. Samozrejme existuje materiál dovážaný zo zahraničia, ktorý je vhodný, ak prechádza sériou vytvrdzovania. To znamená, že takáto rastlina musí prežiť najmenej jednu sezónu a zimovať vonku. Rastliny zo supermarketov sú najlacnejšie, často choré, hoci to nie je pravidlo.

Ak vážne uvažujete o výsadbe vianočného stromčeka na záhrade, mali by ste sa siahať po osvedčenom materskom materiáli. Potom je pravdepodobnejšie, že tam uložené rastliny sú prispôsobené našim klimatickým podmienkam. V niektorých škôlkach môžeme získať záruku aj na kúpené rastliny, o ktorých vo väčšine obchodov ani nesnívate. Rastliny kúpené od výrobcu sú bezpečným riešením zaručujúcim preukázaný pôvod a zdravé rastliny.

Rezané vianočné stromčeky, či už v kvetináči alebo z vetvičiek, bez ohľadu na ich formu, farbu, zvyk, vždy vonia. Čo by boli Vianoce bez charakteristickej živičnej vône? Žiadny div umelý vianočný stromček ho neposkytne, bez ohľadu na to, ako krásne bude zdobené. Dajme si čarovné Vianoce plné vôní, láskavosti a radosti.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi