Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Štvr 09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Zobraziť všetky články
  1. Úvod
  2. Kúrenie
  3. Podlahové vykurovanie

Podlahové vykurovanie

Podlahové vykurovanie

 

Podlahové kúrenie poskytuje užívateľom lepšiu náladu a nižšiu spotrebu energie ako tradičné radiátory. Položme teda vodovodné rúrky alebo elektrické vykurovacie káble pod podlahu. Dozviete sa o 7 najdôležitejších otázkach týkajúcich sa inštalácie podlahového kúrenia.

Stavitelia ich vlastných domovov sa v nich čoraz viac rozhodujú používať podlahové kúrenie . Motiváciou je pohodlie, žiadne viditeľné vyhrievacie prvky, zvislé rozloženie teploty v miestnostiach prospešné z hľadiska fyziológie ľudského tela a zdôrazňované mnohými nižšími nákladmi na vykurovanie ako pri použití konvenčných ohrievačov.

Investori si častejšie vyberajú podlahové vykurovanie, čo je pri montáži a inštalácii ťažšie, ale prevádzkové náklady sú omnoho nižšie ako podlahové elektrické vykurovanie. Ak je systém poháňaný lacným palivovým kotlom (uhlie, drevo, zemný plyn) alebo tepelným čerpadlom, rozdiel je veľmi jasný - vykurovanie elektrinou bude najmenej dvojnásobné. Z tohto dôvodu káble podlahového vykurovania zvyčajne dopĺňajú iný vykurovací systém.

 

Ako plánovať podlahové kúrenie?

Použitie podlahového kúrenia sa najlepšie predpokladá pred výstavbou domu . Potom nebude problém s výškou podláh a potrebou ich vyrovnať v miestnostiach s podlahovými kúrami a bez nich. Už vo fáze prípravy podkladu sa musí vziať do úvahy, že vrstva podlahovej podložky bude obsahovať rúrky. Musí sa starostlivo vyrovnať tak, aby na ňom položené tepelné izolačné dosky priľnuli po celom povrchu. Ak sa tým nezabezpečí, poter môže prasknúť, do ktorého budú zapustené rúry. To zvyčajne tiež vedie k prasknutiu potrubia, keď sa poter rozbije. Elektrické káble sú flexibilnejšie a také problémy sú menej časté.

 

Vyhrievaná podlaha - ako nestratiť teplo?

Vyhrievaná podlaha musí byť chránená proti tepelným stratám, aby sa na rovný povrch položili tepelné izolačné dosky vyrobené z tvrdých penových polystyrénových dosiek alebo minerálnej vlny vystuženej živicami. Na zlepšenie práce sa často používajú špeciálne izolačné dosky prilepené k fólii - valcované z rolky. Fólia je potlačená mriežkou, ktorá uľahčuje presné umiestnenie a upevnenie rúrok. Hrúbka izolácie by sa mala zvoliť tak, aby koeficient prestupu tepla podlahy bol menší ako 1 W / (m 2 ∙ K) pre podlahy na stropoch nad vyhrievanými miestnosťami, 0,25 W / (m 2 ∙ K) nad nevykurovanými suterénmi a 0,3 W / (m 2 ∙ K) pre podlahy na zemi .

 

2. Vodné podlahové kúrenie alebo elektrické podlahové kúrenie?

Pri výbere medzi vodným podlahovým a elektrickým podlahovým vykurovaním by sme si mali uvedomiť, že elektrina je u nás drahá, takže za vykurovanie elektrinou budeme platiť veľa. Na druhej strane, náklady na nákup vykurovacích káblov alebo vykurovacích rohoží budú nižšie ako prvky potrebné na prevádzku vodovodnej inštalácie. Vyhneme sa aj prevádzkovým problémom, ktoré sa vyskytnú, keď systém podlahového vykurovania nebude správne vyrobený. Elektrické kúrenie je omnoho jednoduchšie, takže chyby výkonu sú menej časté. Výhodou tohto riešenia je tiež možnosť vyhrievania podlahy bez nutnosti prevádzkovať ústredné kúrenie, napríklad v prechodných obdobiach - na jar a na jeseň.

 

Ak dospejeme k záveru, že chceme mať podlahové vykurovanie iba v kuchyni a kúpeľni av ostatných miestnostiach budú radiátory, bude rozumným riešením určite použitie elektrického podlahového vykurovania nezávisle od vykurovacieho systému . Ak by sa podlahové vykurovanie nachádzalo na väčšej ploche a jeho úlohou bolo predovšetkým zabezpečiť pohodlnú teplotu v miestnostiach a nielen eliminovať vplyv studených podláh, náklady na prevádzkovanie elektrického vykurovania budú také veľké, že sa oplatí investovať do zariadenia na podlahové kúrenie. Ak je poháňaný lacným palivovým kotlom, určite nebudeme ľutovať vynaložené peniaze.

3. Podlahové vykurovanie - pohodlné a hospodárne

Pri vykurovaní miestností dochádza k výmene tepla medzi vykurovacím zariadením a prostredím primárne dvoma spôsobmi: žiarením a prúdením. Tepelné žiarenie je prenos energie elektromagnetického žiarenia, ktorého zdrojom je každé telo s teplotou nad absolútnou nulou. Konvekcia je prenos tepla, t. J. Výmena tepla, ku ktorej dochádza v dôsledku pohybu tela (v tomto prípade vzduchu v miestnosti). Na rozdiel od konvenčných radiátorov, podlaha vyhrievaná vodovodnými rúrami alebo odporovými drôtmi odovzdáva teplo hlavne žiarením. Pozitívne ovplyvňuje pocit tepelného komfortu pre osoby ubytované v takto vyhrievaných izbách.

 

Keď je podlaha teplejšia, smerom k nej vyžaruje menej tepla z našich tiel, takže je potrebné menej tepla z prostredia, aby sme neboli chladní.
Preto je možné miestnosť udržiavať pri teplote asi o 2 ° C nižšej ako v prípade konvekčného vykurovania (bežné radiátory) a stále cítiť tepelnú pohodu. V dôsledku nízkej teploty podlahového vykurovacieho povrchu v porovnaní s radiátormi sa zabráni cirkulácii vzduchu v miestnosti (je to podmienka konvekčného vykurovania). To je dôležitá výhoda pre ľudí alergických na prach. Pretože to nie je „opekané“ na povrchu radiátora (k tomu dochádza pri teplotách nad 55 ° C), je menej dráždivé.

4. V ktorých miestnostiach by malo byť podlahové kúrenie inštalované?

Je podlahové kúrenie vhodné do všetkých miestností? Jednou z jeho vlastností je vysoká tepelná zotrvačnosť - teplota takého podlahového „radiátora“ sa mení pomaly. Čas od začiatku vykurovania do okamihu, keď miestnosť začne pociťovať svoju činnosť, sa meria v hodinách. Po vypnutí zdroja tepla zase podlaha zostane dlho teplá.

To sťažuje reguláciu teploty v miestnosti a podlahové kúrenie nie je dobrým riešením v miestnostiach používaných pravidelne, kde by bolo možné vykurovanie vypnúť, aby sa šetrilo. Tam, kde sa má väčšina podlahy pokryť nábytkom, sa použitie podlahy neodporúča. Len nábytok s nohami nad 10 cm má malý vplyv na množstvo tepla prenášaného do miestností.

Mali by ste tiež pamätať na relatívne nízky výkon podlahového vykurovania na meter štvorcový podlahy. To všetko znamená, že je to zriedka jediná vykurovacia inštalácia v dome. Zvyčajne je systém, ktorý sa skladá z niekoľkých podlahových vykurovacích slučiek, nainštalovaný vo vybraných izbách a s niekoľkými konvektormi v ostatných.

 

5. Podlahové vykurovanie - ako položiť potrubia?

Podlahové vykurovanie sa najčastejšie vyrába zo zosieťovaných polyetylénových (PE-X), polypropylénových (PP) alebo polybutylénových (PB) rúr alebo viacvrstvových (plastových a hliníkových) alebo medených rúr s plastovým plášťom. Musia byť dobre pripevnené k zemi, aby pri ukladaní poteru nevytečali. Malo by sa tiež zabezpečiť, aby jeden okruh nebol dlhší ako 150 m, v opačnom prípade bude tlaková strata v potrubí príliš vysoká a obehové čerpadlo sa s nimi nebude vyrovnávať.

Teplota vody, ktorá je vykurovacím médiom, sa so vzdialenosťou od kotla znižuje, zatiaľ čo celé dno by sa malo rovnomerne zohrievať. Rúry preto nie sú žiadnym spôsobom položené. Najobľúbenejšie je usporiadanie vo forme vinutia alebo slučky. Navíjacia cievka nezabezpečuje rovnomerné rozloženie teploty podlahy. Preto by mal byť usporiadaný tak, aby jeho začiatok bol umiestnený pozdĺž steny s najväčšími tepelnými stratami. Aby sa dosiahlo rovnomernejšie rozloženie teploty podlahy, je položená slučková cievka, t. J. Dvojnásobne zložený kanál. Poskytuje lepšie vykurovacie podmienky, ale vyžaduje viac potrubí a viac práce.

Rozstup rúrok vinutia by mal byť 10 - 30 cm. Potom sa zabráni tvorbe teplejších a chladnejších miest na povrchu podlahy. Na vonkajších stenách v tzv. Periférnej zóne môže byť rozmiestnenie cievok koncentrované, aby sa v týchto miestach dosiahla vyššia teplota povrchu podlahy. Je výhodné používať samostatné vykurovacie okruhy pre okrajovú zónu a zvyšok miestnosti. Vzdialenosť medzi rúrami a vonkajšími stenami by sa mala rovnať najmenej rozmiestneniu špirálových rúr a pri absencii bočnej tepelnej izolácie najmenej 0,5 m.

6. Elektrické podlahové kúrenie - ako usporiadať káble a vykurovacie rohože?

Keď sa rozhodneme pre elektrické vykurovanie, namiesto potrubia s vodou bude potrebné položiť vykurovacie káble . Práce začínajú montážou inštalačnej krabice na stenu. Kábel je vedený z krabice cez ochrannú trubicu (ochranná trubka), potom cez podlahu rovnobežne s najdlhšou stenou miestnosti. Každých 50 cm musí byť pripevnený k zemi pomocou svoriek alebo popruhov. Rozstup káblov závisí predovšetkým od typu podlahy a predpokladaného vykurovacieho výkonu - je prijímaný v súlade s pokynmi výrobcu. Kábel má špecifickú dĺžku a výkon - musí byť prispôsobený veľkosti vykurovanej miestnosti.

Trubky Na Podlahove Kurenie, ktoré budú zaplavené poterom, nemožno položiť priamo na izolačnú vrstvu. Vďaka nízkej tepelnej vodivosti by sa teplo z kábla neodstránilo dostatočne rýchlo, v dôsledku čoho by sa jeho teplota výrazne zvýšila a mohla by sa poškodiť. Káble sú preto pripevnené k montážnej páske alebo sieťke tak, aby nepriľnuli k zemi. Avšak v inštaláciách podlahového kúrenia položených v drevených podlahách na trámoch sa vykurovacie káble kladú priamo na tepelnú izoláciu a nezakrývajú sa vrstvou malty. Medzi vykurovacími telesami a drevenou podlahou by mal byť voľný priestor 3-5 cm.

Je dôležité, aby inštalácia nebola položená pri teplote nižšej ako -5-0 ° C, pretože káble sa potom stanú tuhé.
V takom prípade môžete kábel odvíjať a pripojiť k zdroju napájania. Po tom, čo je flexibilný, odpojte ho a začnite okamžite ukladať. Keď už káble nie sú viditeľné, v hotovej vrstve nie je možné vŕtať otvory. Mohlo by to poškodiť kábel a opraviť by to vyžadovalo zničenie poteru v mieste, kde došlo k poškodeniu. Ak je kábel poškodený, na zistenie medzier je najlepšie použiť pomoc inštalátora systému, ktorý má vhodné vybavenie.

7. Ako skontrolovať tesnosť inštalácie a správnu funkciu podlahového kúrenia?

Po položení všetkých vykurovacích slučiek je systém podlahového ohrevu vody pod tlakom, aby sa zabezpečilo, že je vzduchotesný. Vykurovacie káble sa musia skontrolovať aj meraním izolačného odporu - či boli počas inštalácie poškodené.

Ak je všetko v poriadku, môžete vytvoriť varnú dosku, t. J. Vrstvu podlahy, do ktorej sa vložia rúrky alebo káble. Zvyčajne sa používa cementový alebo anhydritový poter pripravený z hotových zmesí. Podkladová vrstva položená na vrstvu tepelnej izolácie (plávajúcej) bez vystuženia by mala byť hrubá najmenej 7 cm. Ak má byť tenšia, musí sa použiť stredná hrúbka kovovej sieťoviny. Je dovolené pohybovať sa po ňom až po jeho dobrom naviazaní a vytvrdení, t.j. po 7 až 10 dňoch. Počas betonáže a počas tuhnutia betónu by rúry vykurovacieho zariadenia mali zostať pod tlakom 0,3 MPa.

Novinky z nášho blogu

Nákup tovaru pre firmy bez DPH
10.09.2019
Nákup tovaru pre firmy bez DPH
Ste platca DPH. Potrebujete nakúpiť bez DPH? čítať celé
Nočná smena strava
07.09.2019
Nočná smena strava
Doktor, strážca, zamestnanec čerpacej stanice - to je len niekoľko príkladov povolaní, ktoré zahŕňajú prácu na zmeny. Ako správne jesť pri práci v noc... čítať celé
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
07.09.2019
Usporiadanie obývacej izby s kuchynkou v štýle Provence
Provensálsky štýl v byte je spojený s bielym, jemným šedým a svetlým drevom. Obývacia izba a kuchyňa sa dokonale hodia k tomuto typu usporiadania. Na ... čítať celé
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
07.09.2019
Poťahové látky na nábytok do miestností - ako sa líšia?
Nábytok do obývacej izby je možné okrem iného čalúniť koža, velúr alebo Alcantara. Vykazujú rôzne vlastnosti, majú výhody a nevýhody. Výhodou pohovky ... čítať celé
© 2018 Všetky práva vyhradené
 
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.